PC instrukcja

Jak sformatować komputer? [Windows XP]

System Windows raz na jakiś czas wymaga formatowania – wyczyszczenia całej zawartości dysku (właściwie „partycji”, tego określenia będę używał) C. Z tym poradnikiem dasz sobie z tym radę samemu, bez konieczności oddawania komputera do serwisu.

Instalację pokazuję na przykładzie Windows XP Professional, instalację przeprowadzę na maszynie wirtualnej.

Na początek

 • Zrób sobie kopię swoich najważniejszych danych znajdujących się na partycji C. Skopiuj je w bezpieczne miejsce – na dysk zewnętrzny, PenDrive, płytę, albo po prostu na inną partycję.
 • Sprawdź wersję systemu i upewnij się, że posiadasz odpowiedni nośnik CD/DVD lub USB
 • Upewnij się, że znasz angielski na poziomie przynajmniej minimalnym. Podstawowe słówka wystarczą
 • Upewnij się, że posiadasz sterowniki do podzespołów

Bootowanie

Włóż płytę z Windowsem do napędu i uruchom komputer z płyty. W tym celu podczas uruchamiania, na czarnym ekranie powinny widnieć różne opisy klawiszy, umożliwiających wybór Boot Device (czyli źródła z którego chcemy uruchomić komputer), z którego to należy wybrać opcję CD/DVD. Klawisz służący do wyboru Boot Device to zazwyczaj klawisz F11 lub F12.

00

Co jeżeli F12/F11 nie wyświetla menu wyboru źródła bootowania?

W tym przypadku musimy odpalić BIOS. W napisach na czarnym ekranie będzie opisany najprawdopodobniej jako SETUP. Uruchamia się go najczęściej klawiszem DELETE, rzadziej F2, F9 lub F10. W zasadzie wybór klawisza pozostaje w gestii producenta płyty głównej, w 90% przypadków podane klawisze pokażą niebieski lub czarny ekran BIOS.

BIOS będzie miał zakładkę o nazwie podobnej do: Boot, Boot Options, Boot Settings, Boot Order, łatwo zauważyć, że nazwa jest prosta. Ustawianie kolejności jest proste, w zasadzie wystarczy przeczytać podpowiedzi. Ważne, żeby napęd CD/DVD, USB lub inny, zależy z jakiego źródła chcemy instalować system, znajdował się na pierwszej pozycji. To oznacza, że BIOS wpierw spróbuje uruchomić komputer z płyty. Jeśli jej nie znajdzie, spróbuje z drugiego źródła (na przykład HDD, i tę opcję zalecam na ustawienie na drugą pozycję), jeśli i z tego się nie uda, spróbuje z kolejną opcją i tak dalej.

Po ustawieniu żądanej kolejności – klikamy klawisz F10 celem zatwierdzenia zmian i uruchamiamy komputer ponownie.

Bootowanie zrobione, co dalej?

Uruchomienie komputera z płyty sprawi, że komputer w pewnym momencie wyświetli komunikat „Wciśnij dowolny klawisz aby uruchomić komputer z płyty CD/DVD”.

0

Jeśli go przegapimy, komputer przystąpi do dalszej procedury rozruchowej. Tym samym nie uruchomi się Instalator systemu Windows, więc uruchomimy go ponownie. Jeśli zdążymy – uruchomi się instalator – białe napisy na niebieskim tle (w komputerach marki DELL, tło będzie czarne). Musimy chwilę poczekać aż Instalator załaduje wymagane pliki. To chwilę potrwa.

scsi

Możemy przejść się na szybką kawę :)

 Po chwili pojawi się powitanie w Instalatorze Systemu Windows XP.. Będziemy mieć 3 opcje do wyboru:

 • ENTER – by zainstalować Windows XP
 • R – by użyć konsoli odzyskiwania
 • F3 – by wyjść z Instalatora.

1

Oczywiście wybieramy ENTER. Pojawi się licencja systemu XP. Klikamy F8 – zgadzamy się na warunki. Legenda głosi, że ktoś kiedyś nie zgodził się z warunkami instalacji :D

2

Może pojawić się informacja o znalezieniu poprzedniej Instalacji Windowsa na dysku – ignorujemy go.

3

 

Wybór partycji

Instalator pokaże nam listę znalezionych partycji na dysku. Jeżeli posiadasz tylko jedną partycję, lub nie masz na nich żadnych ważnych danych, na przykład kopii danych – możesz usunąć wszystkie partycje, zaznaczając każdą z nich i zatwierdzając wybór klikając klawisz D. Dodatkowo podczas usuwania partycji C, instalator poprosi o potwierdzenie tej czynności kliknięciem w klawisz ENTER, a następnie L.

45 6

Jeżeli chcesz sformatować wyłącznie partycję C – czyli masz więcej niż jedną partycję i znajdują się na nich istotne dla Ciebie dane – usuń tylko partycję C, poprzez jej zaznaczenie, kliknięcie klawisza D (usuwanie) i potwierdzenie decyzji klikając w klawisz ENTER i następnie L.

W miejscu partycji pojawi się informacja o wolnej przestrzeni, a po zaznaczeniu tego miejsca pojawią się nowe możliwości – aktywny będzie klawisz C, oferujący utworzenie nowej partycji.

Jeżeli usunąłeś tylko partycję C – zaznacz ją, kliknij klawisz C, w kolejnym oknie pozostaw wszystko bez zmian, zatwierdź klawiszem ENTER. Następnie na liście partycji zaznacz tę nowo utworzoną i kliknij ENTER. Wybierz opcję szybkiego formatowania do systemu NTFS klikając ENTER kolejny raz. Rozpocznie się instalacja.

Jeżeli usunąłeś wszystkie partycje – kliknij klawisz C – pojawi się kreator nowej partycji – zostaniesz poproszony o podanie rozmiary partycji. Rozmiar partycji podaje się w MB. przyzwoity rozmiar partycji to 50000MB (czyli około 50GB), ale zrób jak uznasz za stosowne. Ważne żeby rozmiar partycji nie był mniejszy niż 20GB, ale o ta wielkość to głupota – niewiele zainstalujemy na tak niewielkiej partycji. Jeżeli dysk Ma około 80GB, zrób jedną wielka partycję tej wielkości lub dwie po 40GB. Nowych partycji możemy utworzyć nie więcej niż 4, tylko tak długo, jak długo dysk będzie zawierał wolną przestrzeń. Po utworzeniu partycji zaznacz partycję na której chcesz zainstalować system (czyli pierwszą z kolei, partycję C) i klikamy ENTER. Wybierz opcję szybkiego formatowania do systemy NTFS klikając ENTER kolejny raz. Rozpocznie się instalacja.

8 9 10 11 12

Instalujemy

Instalator sformatował nową partycję do systemu plików NTFS, korzystając z szybkiego formatowania. Komputer uruchomi się powtórnie. Tym razem nie bootujemy go już z płyty/USB, tylko z dysku twardego. W tym przypadku z BIOS-ie możemy ustawić jako pierwsze źródło bootowania dysk twardy (HDD), albo zwyczajnie otworzyć napęd i poczekać aż pojawi się nowe okno Instalatora Windows i włożyć płytę z powrotem.

13

Podczas instalacji Instalator kilkakrotnie poprosi o naszą uwagę. Te punkty przedstawię po kolei:

 • 14 klikamy dalej
 • 15wpisujemy nazwę organizacji. Wpisz cokolwiek
 • 16 wpisz klucz produktu. To ten długi kod na naklejce
 • 17 Informacja o nazwie komputera – można ją zmienić, poniżej można wprowadzić hasło dla Administratora. najczęściej to pole pozostawiane jest puste, ale to baaardzo niemądre :)
 • 18 Data i czas. Zdarza się, że nie pojawi się tutaj właściwa data i godzina. Jeśli pozostawimy tutaj błędne dane nadal możemy je zmienić z poziomu już zainstalowanego Windowsa.
 • 19 pozostawiamy domyślne pole
 • 20 również pozostawiamy domyślne, chyba, że komputer ma być na przykład częścią zorganizowanej sieci firmowej, albo udostępnia drukarkę sieciową.

Po tych krokach czekamy do końca instalacji, gdzie pokażą się następujące komunikaty:

2122

Na koniec mogą, ale nie muszą pojawić się końcowe ustawienia. U mnie się pokazały, ponieważ dysponuję płytą instalacyjną ze zintegrowanym Service Packiem 3. Poniżej prezentuję które opcje pozostawiłem zaznaczone, Ty możesz zaznaczyć co Tobie odpowiada.

23 24 26 27 28 29

I gotowe :) pozostała instalacja Sterowników :-)

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.6/6 (11 głosów)

31 odpowiedzi do artykułu “Jak sformatować komputer? [Windows XP]

 1. Pingback: battery

 2. Pingback: Drake type beat

 3. Pingback: Tree of Savior

 4. Pingback: Sleeping mask

 5. Pingback: What's Trending on the Web

 6. Pingback: bridesmaid party birthday dress

 7. Pingback: Apple iPhone Accessories

 8. Pingback: Screen Printing Equipment

 9. Pingback: URL

 10. Pingback: Offset Printing Chennai

 11. Pingback: Oil field jobs Alberta

 12. Pingback: Cubase online training lessons learn tutorials

 13. Pingback: discount

 14. Pingback: Beagles as pets

 15. Pingback: making money online

 16. Pingback: website hosting reviews

 17. Pingback: Clemson Attorney

 18. Pingback: Comedy

 19. Pingback: jasa iklan adwords

 20. Pingback: plumbing

 21. Pingback: Dubai Movers and packers

 22. Pingback: curso formula negocio online

 23. Pingback: Google Sniper

 24. Pingback: dreamhost promo code

 25. Pingback: Miami bridal makeup artist

 26. Pingback: Dreamhost coupons

 27. Pingback: dreamhost discount

 28. Pingback: Large banner printing

 29. Pingback: ammo

 30. Pingback: Online Chinese Teachers

 31. Pingback: Sculptor